Köszönjük, ha segítenek!

A „Könyvet a szórványba!” anyanyelvi mozgalom az Önök segítségét kéri. Hazautazáskor jó lenne, ha minden kocsiba betennének 1-2 doboz mesés valamint ifjúsági könyvet. Ezek a könyvek a legfontosabbak, hiszen 2 éves kortól, a kisiskolás és fiatal korig tart az az időszak, amikor eldől, hogy mondjuk egy vegyes házasságban magyarul is tud-e majd a gyermek? Mozgalmunk a beolvadás, felmorzsolódás csökkentésére juttat létesülő (létesítendő) kis könyvtáracskákba és a családokba könyveket. Kérjük, segítsenek a szállításban! Az alábbiakban mozgalmunk belső életébe nyújtunk bepillantást, bemutatván napi feladatainkat.

                Az alábbiakban néhány témáról részletesebben is írok. Ezek a témák: könyvgyűjtés, kiszállítás, és a könyvek szétosztása a határon túl a szórványban élő családoknak.

A magyarországi Központok szerepe

Könyvgyűjtés

          A magyarországi Központok és magánszemélyek legfontosabb feladata a könyvgyűjtés. A kiszállításban csak időnként, alkalomszerűen tudunk segíteni (például, ha iskolai buszkirándulás adódik (ilyen lehet a „Határtalanul!”  program is), vagy a Magyarországra áttelepültek budapesti egyesületének tagjai  nyújthatnak segítséget a szállításban (Erdélyi Magyarok Egyesülete). Magyarországról egyébként sokféle utazás adódik, ezek mindegyike alkalmas előzetes telefon után 1-2 doboz könyv kiszállítására a határon túli központokba (ezekről a megoldásokról a megújított honlapunkon írunk sokat: www.konyvetaszorvanyba.hu). A könyvgyűjtésen túlmenően a magyarországi központok kis, erre a célra gyűjtött raktárukból kérésre, előzetes telefon után azoknak, akik vállalkoznak 1-2 doboz könyv elszállítására kiadják a kért típusú könyveket (mesés, ifjúsági és tematikus: ld. honlapunk Ajánló részét)!

           Honnan szerezzünk jó könyveket? Például a saját ismerőseink polcairól is kérhetünk, de például a központokból is (például a budapesti központokból).

          Magyarországon nagyon sokszor az úgynevezett „fölöslegessé vált” könyvektől igyekeznek megszabadulni az emberek. Például „hagyaték”, lakás átalakítás, költözés szolgál indokul. A mozgalom nem erről szól, csak válogatott, jó és alkalmas könyveket szállíttatunk ki!

           Mindenesetre soha nem szabad elfelejtenünk, hogy ha jól csináljuk, a könyvekkel némileg sikerülhet kedvező irányba befolyásolni a szórványban felnövekvő következő nemzedék szellemi színvonalát! 

        Külön megbeszélés alapján, ha kérik a kintiek (például egy kis könyvtárat akarnak létrehozni a még megmaradt alsó tagozatos iskolában, vagy a parókián, plébánián a faluban, ahol nincs magyar könyvtár) segítünk. Az utóbbi időben több sikeres akciót hajtottunk végre. Ezt azonban jól meg kell beszélni e-mailben és telefonon, nehogy félreértés essék! A központjainknak, vagy a központi e-mail címünkre kell címezni a kérést, és mi az anyaországból közös erővel segédkezet nyújtunk.  Ezeknek az igényeknek jól átgondolt és előkészített formában akkor tudunk megfelelni, ha a határon túliak jelzik, hogy hol szeretnének kis könyvtáracskát létrehozni. Ahogy ez például megtörtént Moldvában, Temes megyében, a Partiumban és Gömörben. Most pedig a súlyos körülmények ellenére a Kárpátalján is támogatjuk egy ilyen létrejöttét! Tehát helyi kezdeményezéssel kis könyvtárakat létesítünk a határokon túl mondjuk apró iskolákban, vagy a parókián azon falvakban, ahol nincs sem iskolai, sem más könyvtár számottevő állománnyal. Ezt azonban csak akkor tudjuk elősegíteni, ha van helyi igény. Tulajdonképpen sok olyan parókia és plébánia van, ahol lehetne egy-egy kis magyar könyvállomány. Ilyen esetekben is fő szabály, hogy a legfontosabbak a mesés, az óvodás (színvonalas!), valamint ifjúsági könyvek! Hiszen így emelkedhet a következő nemzedékek anyanyelvi szintje! Ebből következik, hogy (mint számos alkalommal jeleztük), már Magyarországon az iskolai, egyházi és városi gyűjtések során elsősorban mesés-, óvodás- és ifjúsági könyveket kell gyűjtenünk!! Ezekből kis átmeneti raktárunkban 100-150 darabot mindig készenlétben kell tartani! Az egyéb témájú könyvek kisebb számban is elégségesek lehetnek (csoportosítva: gyermeknevelés, lakáskultúra, kertészkedés, történelem, szépirodalom stb.). A honlapon az Ajánlóban részletes könyves bekezdés látható: wwww.konyvetaszorvanyba.hu

         Az iskolai gyűjtések során megemlíthetjük a szülőknek, hogy ők is vihetnek ki családi kirándulás kapcsán 1-2 doboz jól megválasztott könyvet (főleg mesés- és ifjúsági műveket) a határon túli Központokba.

                 Az összes nehézség ellenére az elmúlt 5 évben a könyvgyűjtés jól ment.

A határon túli Központjaink feladatai

             A kiszállítás szervezése elsősorban a határon túli Központok feladata, akár iskolai, akár egyházi vagy magánszemélyhez kötődő centrumról van szó. Ez annál is inkább indokolt, mert a kedvezményezett a határon kívüli szórványban élő család, a gyermek! A felnőtt generációnak, a szülőnek meg kell értenie, hogy az anyanyelv magas szintű megtartása, tökéletesítése az alapja a kultúra elsajátításának, a tudás megszerzésének. Ezáltal nemcsak az ifjú ismeretanyaga, szellemi kincsesháza gazdagodik, hanem ez az útja a szakmai érvényesülésnek, sőt az anyagi boldogulásnak is!

            Az elmúlt hónapokban sok erőfeszítést tettünk, hogy bekapcsoljuk az egyházakból a híveket, segítsenek 1-2 doboz mese és ifjúsági könyv kiszállításával!

             A gyakorlatban tehát főleg a határon túli magyaroknak kell gondoskodni a kiszállításról! Ez főleg személykocsikban történik, a legtöbbször 1-2 dobozonként. Mivel Magyarország határait naponta mindkét irányban sokszáz autó lépi át, elvileg nem ütközne akadályba a szállítás. Mégis a több éves tapasztalat alapján a gyakorlatban ez eddig nehézkesen működött. Hiszen a határon túli központok, az egyházközségek tagjai, a magyar szervezetek és a vállalkozó kedvű magánszemélyek legtöbbször nem is szereznek tudomást arról, hogy lenne egy ilyen szállítási feladat! Tehát a kinti szereplőknek igénybe kellene venni a legkülönbözőbb módszereket: facebook csoportok, e-mailek, telefon, SMS, szülői munkaközösség, helyi sajtó, rádió, TV stb.

            Mivel a világi szervezetek ezirányú hatékonysága eddig szerény volt, az elmúlt hónapokban nagyobb energiával az egyházakhoz fordultunk segítségért. Hiszen a lelkész, a pap ott van a szórványban, szinte minden családdal kapcsolatot ápol, a legtöbbször ő az egyetlen jelen lévő magyar értelmiségi a faluban! Mind a református, mind a római és görögkatolikus , mind a többi egyház elmondhatja magáról, hogy az anyanyelv alapvető jelentőségű számára, a szellemi élet mindennapi közege! Reméljük, hogy a gyülekezetek tagjai, felkérést kapnak Magyarországon a gyűjtésre, a határon túl pedig a kiszállításra lelkészüktől, a paptól.

           Köszönjük azt a segítséget, melyet a történelmi egyházak eddig is nyújtottak! Bár mindegyik felekezet sajátosan  egyedi jellegű, de  közös bennük a magyar nyelv és a magyar kultúra támogatása. Így köszönjük például azt, hogy több református és római katolikus püspök, görögkatolikus pap a hívekhez fordult ismertető levelével, hogy segítsenek Magyarországon a mesés- és ifjúsági könyvek gyűjtésében, a határon túliak pedig a könyvek átszállításában. Köszönöm a munkatársak eddigi kitartó szép munkáját! Sikert és minden jót kívánok mindannyiuknak egyéni életükben. Kívánom, hogy boldoguljanak és legyen erejük minden nemes cselekedetre!