Schönberger Jenő szatmári római katolikus megyés püspök kérésünkre az alábbi emlékeztető levelet továbbította papjainak

2022. július 27-én írtam Schönberger püspök úr hivatalának egy tájékoztató levelet anyanyelvi mozgalmunkról, a „Könyvet a Szórványba!” mozgalomról. A püspöki hivatal később jelezte, hogy kiküldte a megye plébániáinak ezt az ismertetést.

         Anyanyelvi mozgalmunk egy honlap útján működik: www.konyvetaszorvanyba.hu   A honlapon sok fontos információ olvasható (céljaink, a kiszállítás és gyűjtés módszerei, a központjaink elérhetőségei).

Jelen levelemben kezdeti lépésként alább falusi kis magyar könyvtárak létrehozására teszek javaslatot Főtisztelendő Úrnak.

Előzmények

             A legutóbbi népszámlálási adatok szerint a Kárpát-medence magyar lakossága tovább csökkent, főleg a szórványban. Sokan el is hagyják Európának ezt a régióját. Az itt maradó családok számára viszont fontos, hogy a kicsinyek megőrízzék anyanyelvüket! Fontos, hogy a gyermek magyarul jusson mesés, képes, játékos, mondókás könyvekhez. Nagy jelentőségű a felolvasás, a népdal, a gyermekdal.

Anyanyelvünkön tanulunk a legeredményesebben. A szülőknek meg kell érteni, hogy a szakmai és anyagi karrier is sikeresebb az anyanyelv igen alapos kimunkálásával. Emellett természetesen románul is megtanul a fiatal, hiszen a többségi társadalom hatása igen erős!

            Az ősi római katolikus egyház mindenütt jelen van a Kárpát-medencében. A plébánosok, a papok naponta végzik a katolikus magyar családok lelki gondozását. Közben sok alkalom adódik arra, hogy a fiatalokkal és a felnőttekkel foglalkozzanak, mesés- valamint más lelki épülést szolgáló könyveket ajándékozzanak . Temes megyében és Moldvában hívták fel a figyelmünket a tanárok arra, hogy célszerű apró kis kézi könyvtárakat létrehozni a plébániákon vagy a falusi iskolákban. Ez különösen akkor hasznos, ha a faluban nincs magyar könyvtár (különösen a gyermekkönyvtár hiányzik sokszor)!

Kezdetek és javaslatok:

               2017-ben Gyuláról „Könyvet a szórványba!” névvel egy mozgalmat indítottunk. Ennek keretében meséskönyveket és ifjúsági műveket juttatunk a szórványban élő családoknak. Munkánkat egy honlap segítségével végezzük: www.konyvetaszorvanyba.hu Javaslom, hogy akit érdekel az anyanyelv ügye, tanulmányozza a honlapot! Itt láthatók a célok, a gyűjtés és szállítás módszerei, a központjaink elérhetősége. Apró könyvtárak létesítésével is segítséget nyújtunk a falvakban. A fiatalokra koncentrálunk, mert az anyanyelv elsajátítása, majd magas szintű gyakorlása 2-3 éves kortól kezdődik a családban: előbb a beszélt, majd az írott nyelv használatával. Reményeink szerint munkánk talán hozzájárul a beolvadás lassításához.              

Magyarországon 2022-ben a mozgalomnak 25 központja volt, a határokon túl pedig 21. Részben egyházközségekben, részben pedig iskolákban. Azóta folyamatosan nő a centrumok száma.

           Nagyon fontos, hogy csak valóban magas színvonalú könyveket szabad ajándékba adni. Például ilyen kiváló író Benedek Elek, Csukás István, Nemes Nagy Ágnes, Arany László (Arany János fia), Andersen, Grimm, a gyulai Kiss Ottó és mások. Nagyszerű könyvek: a Micimackó, Óz, a csodák csodája, a 77 magyar népmese (Illyés Gyula), a Csodafurulya (Kolozsvári Grandpierre Emil). Persze sok más kiváló mesekönyv is létezik! Néhány példa a jó ifjúsági könyvekre: Egri csillagok, Lassie hazatér, Tom Sawyer, Huckleberry Finn, Ábel a rengetegben, Egy ropi naplója. A mai szekularizált világban az is lényeges, hogy ifjúsági római katolikus szellemiségű könyveket is kapjanak a fiatalok! Az ajánlott könyvek (nem teljes) listája látható egyébként a honlap Ajánló címszavának könyves részében. Ez sokat segíthet a könyvek kiválogatásában. Ugyanis úgy tanultuk a, hogy ajándékba mindig csak a legjobbat adjuk!

           Mindenesetre soha nem szabad elfelejtenünk, hogy ha jól csináljuk, a könyvekkel némileg sikerülhet kedvező irányba befolyásolni a szórványban felnövekvő új nemzedék szellemi színvonalát! 

Kis könyvtárak

           Külön megbeszélés alapján (ha kérik a kintiek) előfordul, hogy  kis könyvtárat akarnak létrehozni a még megmaradt alsó tagozatos iskolában, vagy a plébánián, azon  falvakban, ahol nincs magyar könyvtár. Ilyen esetekben is segítünk. Az utóbbi időben több kis könyvtárat bővítő sikeres akciót hajtottunk végre. Ezt azonban jól meg kell beszélni e-mailben és telefonon, jól végig kell gondolnunk, hogy milyen jó, színvonalas könyvre van szüksége a kinti fiatalnak és felnőttnek? Ilyenkor a központjainknak, vagy az országos központi e-mail címünkre kell címezni a kérést, és mi az anyaországból közös erővel segédkezet nyújtunk (konyvetaszorvanyba@gmail.com ).  Ezeknek az igényeknek jól átgondolt és előkészített formában akkor tudunk megfelelni, ha a határon túliak jelzik, hogy hol szeretnének kis könyvtáracskát létrehozni, bővíteni? Ahogy ez például megtörtént Moldvában, Arad és Temes megyében, a Partiumban, Nagyszebenben, a Kárpátalján és Gömörben. Most a súlyos körülmények ellenére a Kárpátalján is támogatjuk az ilyenek létrejöttét! A helyi kezdeményezés fontos! Szerencsére a kinti magyar könyvtárosok szakmai szövetségei is segédkezet nyújtanak. Ilyenkor kis könyvtárakat létesítünk a határokon túl mondjuk apró iskolákban, vagy a parókián azon falvakban, ahol nincs sem iskolai, sem más magyar könyvtár számottevő állománnyal (így például gyermekkönyvtár sincs). Ezt azonban csak akkor tudjuk elősegíteni, ha van helyi igény. Tulajdonképpen sok olyan plébánia van, ahol lehetne egy-egy kis magyar könyvállomány. Ilyen esetekben is fő szabály, hogy a legfontosabbak a mesés, az óvodás (színvonalas!), valamint ifjúsági könyvek! Hiszen így emelkedhet a következő nemzedékek anyanyelvi szintje!

Kiszállítás

             A gyakorlatban   a határon túli magyaroknak kell gondoskodniuk a kiszállításról! Ez annál is inkább indokolt, mert az ő érdekük, hogy a gyermekeik jó ifjúsági és meséskönyveket kapjanak!  A szállítás főleg személykocsikban történik, a legtöbbször 1-2 dobozonként. Mivel Magyarország határait naponta mindkét irányban sokszáz autó lépi át, elvileg nem ütközne akadályba a szállítás. Mégis a több éves tapasztalat alapján a gyakorlatban ez eddig nehézkesen működött. Mivel a határon túli központok, az egyházközségek tagjai, a magyar szervezetek és a vállalkozó kedvű magánszemélyek legtöbbször nem is szereznek tudomást arról, hogy lenne egy ilyen szállítási feladat! Tehát a kinti szereplőknek igénybe kell venni a legkülönbözőbb módszereket: facebook csoportok, e-mailek, telefon, SMS, szülői munkaközösség, helyi sajtó, rádió, TV stb.

               A kiszállításban egyébként csak időnként, alkalomszerűen tudunk segíteni (például, ha iskolai buszkirándulás adódik (ilyen lehet a „Határtalanul!”  program is), vagy a Magyarországra áttelepültek budapesti egyesületének tagjai  nyújthatnak segítséget a szállításban (Erdélyi Magyarok Egyesülete, Csángó Szövetség, Csángó Rádió). Magyarországról egyébként sokféle utazás adódik, ezek mindegyike alkalmas előzetes telefon után 1-2 doboz könyv kiszállítására a határon túli központokba (ezekről a megoldásokról a megújított honlapunkon írunk sokat: www.konyvetaszorvanyba.hu

             Magamról csak annyit, hogy Dr. Pocsay Gábor nyugdíjas kórházi orvos vagyok, 1990-94 között Gyula város polgármestere voltam MDF színekben.

Arra kérem Főtisztelendő Urat, hogy szíveskedjék írni nekem, ha érdekli Önt ez az anyanyelvi törekvés és szeretne a plébániához tartozó családoknak tartalmilag értékes mesés, ifjúsági és egyéb könyveket juttatni! Esetleg egy kicsiny kézi könyvtárat is létrehozni. Mi ebben segítünk! Címünk: konyvetaszorvanyba@gmail.com 

Illusztrációként mellékelek két képet és a felvidéki római katolikus Mirjam Rádió velem készített interjújának linkjét a mozgalomról Laudetur Jesus Christus!